خانه / آذربایجان / آشنایی با غذاهای سنتی کشور آذربایجان
تور بدروم لحظه آخری

آشنایی با غذاهای سنتی کشور آذربایجان

غذاهای سنتی کشور آذربایجان | Azerbaijani traditional dishes

غذاها و دست پخت آذری ها در همه جای جهان زبانزد است و کسی نیست که به استان های آذری خودمان و یا کشور آذربایجان نرود و غذاهای سنتی و محلی آن ها را مزه نکند و راضی نباشد! باور کنید که اگر شما از غذاهای آذربایجانی تا به حال نخورده باشید گویی نصف عمرتان بر فنا رفته است. از آن جایی که این کشور با استان های شمال غربی ایران اشتراکات فرهنگی بسیاری دارد، این غذاها را در این مناطق هم می توانید ببینید. به همین خاطر ما امروز می خواهیم تا به شما لیستی از محبوب ترین غذاهای سنتی آذربایجان را بدهیم تا با آن ها آشنا شوید.

شیشلیک از غذاهای سنتی کشور آذربایجان| Shashlik

مطالب مرتبط:
معرفی «بهترین رستوران های باکو»، آذربایجان
۱۹ دلیل برای سفر به آذربایجان
نوروز در گرجستان و آذربایجان چگونه برگزار می شود؟

شیشلیک این روزها دارد به غذایی بدون مرز و ملیت در جهان تبدیل می شود و دیگر می توان آن را به نقطه ای خاص اطلاق کرد. با این حال، بهترین شیشلیکی که در تمامی دوران های زندگیتان می توانید بخورید؛ شیشلیکی است که در زمره ی غذاهای سنتی کشور آذربایجان قرار می گیرد. در کشور آذربایجان چندین نوع مختلف شیشلیک وجود دارد که از انواع مختلف گوشت چرخ کرده و یا حتی گوشت خرد شده‌ ی گاو، مرغ، ماهی و سبزیجاتی مثل فلفل، پیاز، قارچ و گوجه‌ فرنگی پخته می ‌شوند. این انواع گوشت و مخلفات آن را به سیخ می زنند و روی آتش به صورت مستقیم کباب می‌ کنند. در کنار شیشلیک، نان فطیر هم عرضه می‌ شود که طعم بسیار خوشمزه ‌ای دارد.

آش دوغ | Dovga

آش دوغ اصیل ترک های آذربایجانی را چه در داخل ایران و چه در مرزهای این کشور همسایه که روزی روزگاری جزئی از ایران بوده را خورده اید؟ این غذاهای سنتی کشور آذربایجان به شما طعمی جادویی از ترکیب دوغ و حبوباتی مثل نخود و سیر چنان غذای خوشمزه و اصیلی را تحویل می دهد که انگشت های دستتان را هم به همراهش خواهید خورد. برخی در این آش از برنج نیم دانه ی پخته شده و کوفته قلقلی های ریز هم استفاده می کنند که آن ها هم طعم خوب این آش را دو برابر می کنند. توجه داشته باشید که بسته به آب‌ و هوا، این آش را هم گرم و هم سرد سرو می کنند.

ختاب | Khotab

ختاب که به آن قوتاب هم می گویند، نوعی نان پهن است که داخل آن را با موادی مختلف همچون: گوشت، اسفناج، پنیر و کدو تنبل پر می ‌کنند و اتفاقا غذایی بسیار پرطرفدار نیز هست. این دسر یا غذاهای سنتی کشور آذربایجان که با ما ایرانی ها مشترک است، در هر دو کشور به یک صورت طبخ می گردد. نان قوتاب از خمیری به دست می آید که با آرد، آب، تخم مرغ و نمک درست می ‌شود. این خمیر شکم پر را به شکل هلالی تا کرده و سپس هر دو طرف آن را سرخ می ‌کنند. ختاب را معمولا با ماست محلی، سبزی و سماق سرو می کنند. اگر تا به حال ختاب نخورده اید پیشنهاد می کنیم که اگر به کشور آذربایجان و یا شهرها و استان های آذری زبان سفر کردید، حتما این غذا را پیش محلی ها و یا رستوران هایتان مزه کنید تا ببینید که ختاب چه طعمی دارد.

باقلوا | Baklava

باقلوا هم مانند بادام بورا یک دسر است که با این که ما تا به حال حتی با این که به آذربایجان هم سفر نکرده باشیم اما زیاد از آن خورده ایم. اما بگذارید تا حقیقتی را به شما بگوییم، اصل باقلو را باید در کشور آذربایجان مزه کرد! باقلوا را از لایه ‌های بسیار نازک خمیر و آجیل خرد شده و عسل تهیه می کنند. از قدیم الایام، باقلواهای کشور آذربایجان هم بسیار معروف بوده اند و هم آن ها را به صورت لوزی لوزی برش می ‌داده اند و در میانش آجیل می ‌گذاشته اند. از جمله رسوم مردم آذربایجان این است که مردم آذربایجان بیشتر در ایام عید نوروز باقلوا درست می‌ کنند.

شکر بورا | sekerbura

ما در این لیست قرار نیست که تنها به معرفی غذاهای سنتی کشور آذربایجان بپردازیم بلکه، معروف ترین و پر طرفدارترین دسرهای آذربایجانی را هم به شما معرفی خواهیم کرد. این دسر در واقع یکی از پای ‌های شیرینی هستند که داخل آن‌ها را بادام، فندق، گردو و مخلوطی از شکر و عسل پر نموده ‌اند.

پلو | Plov

منظور از پلو، برنج سفید آبکش شده نیست بلکه این غذاهای سنتی کشور آذربایجان پُلُو است و غذایی متفاوت تر از پلوهایی است که ما تا به حال خورده ایم. پلوی آذربایجانی غذایی سنتی است که با برنج و گوشت پخته شده است و با گیاهان و ادویه های مختلف و فلفل طعم ‌دار می‌ شود. البته لازم است بگوییم که غذاهای مشابهی در آسیا، اروپا و حتی آفریقا هم پخته می ‌شود اما، پلوی آذربایجان متفاوت است. ۴ جزو اصلی این پلو برنج، زعفران، دارچین و گیاهان معطر است و روی آن گوشت سرخ‌ شده ‌ی گوسفند، مرغ، بره یا گاو می ‌گذارند و مخلوطی از سبزیجات و میوه‌ های تازه و گاهی میوه‌ های خشک و آجیل را در کنارش سرو می ‌کنند. به یاد داشته باشید که ممکن است که رستوران ‌های مختلف این غذا را به شکل‌ های مختلف تهیه کنند. همچنین این غذا را می ‌توانید در تمامی نقاط این کشور پیدا کنید که از مشهورترین غذاهای آن است.

لاوانگی | Lavangi

این غذای سنتی در آذربایجان همان مرغ شکم پر است که البته به روش آذری ها پخته می شود. این غذا که بسیار در باکو، پایتخت کشور آذربایجان پختش مرسوم است، با گردو و سبزی های محلی تازه و معطر پخته می شود.

حلوا | Halva

یکی از خوشمزه ترین حلواهای جهان که در شهر شکی پخته می شود، یکی از دسرهای سنتی و معروف کشور آذربایجان است. این حلوای بسیار خوشمزه از؛ خمیر سرخ‌ شده‌ ی ویفر نازک، آجیل خرد شده و عسل تهیه می شود.

دلمه | Dolma

دلمه هم که مطمئنا زیاد خورده اید زیرا یکی از غذاهای مشترک سنتی بین دو کشور ایران و کشور آذربایجان است. در آذربایجان هم این غذا را مثل ایران با انواع و اقسام دلمه ها مثل دلمه ‌ی برگ مو، فلفل دلمه ‌ای، گوجه ‌فرنگی و بادمجان درست می کنند. داخل این‌ ها را هم با ترکیبی از گوشت، نعنا، رازیانه و دیگر گیاهان محلی پر می ‌کنند. گاهی اوقات آن ‌ها دلمه را در ظروف سفالی می‌ پزند که طعم و عطر مضاعفی به غذا می ‌بخشد. دلمه هم از جمله غذاهای ملی و ثبت شده ی کشور آذربایجان است و در تمامی نقاط آن پخته می‌ شود.

دوشبارا | Dyushbara

دوشبارا از جمله غذاهای سنتی کشور آذربایجان است که طعم و مزه ای بسیار خوشمزه دارد. این غذا را با خمیرهایی پر از گوشت چرخ ‌کرده و ادویه‌ تهیه می کنند. البته لازم به ذکر است که در کشورهای مختلف جهان، انواع مختلفی از دوشبارا را می پزند و ممکن است شما در سفرهایتان به دیگر مناطق جهان و شکم گردی هایتان این غذا را با اسامی دیگری ببینید. معمولا دوشبارا را در آب گوشت می پزند.

بادام بورا | Badam bura

بادام بورا غذا نیست بلکه یک شیرینی اصیل آذربایجانی است که بسیار خوشمزه است. این شیرینی را که بیشتر در شهر باکو می پزند، در شکل و قیافه های مختلف می پزند و با شکر، دارچین و تکه های آجیل خرده شده پخته و یا تزئین می شود.

ماهی دریای خزر به همراه پنیر دودی | Caspian Sea fish with smoked cheese

این غذای خاص، در شهر قبله ی آذربایجان معمولا طبخ می گردد و شیوه ی خاص و متفاوتی هم برای پخته شدن دارد. در این ترکیب که معمولا برای وعده ی صبحانه مورد استفاده قرار می گیرد از نوعی پنیر استفاده می ‌کنند که طعم بسیار شور، خاص و خوشمزه ‌ای دارد. ماهی ‌های کوچک دریای خزر هم سرخ می ‌شوند و در کنار این پنیرهای دودی شده، طعم بسیار خوبی را در کنار هم می سازند.

کوفته ی بزباش | vegetable balls

کوفته ‌ی بزباش از جمله غذاهای محلی و سنتی کشور آذربایجان است که خودِ آذری ها آن را به عنوان غذای ملی خود معرفی می کنند. کوفته ی این غذا در کنار خود سیب زمینی و نخود نیز دارد که در مایع و سس مخصوص با زعفران و زردچوبه پخته می ‌شود. این کوفته‌ ها از گوشت چرخ ‌کرده و برنج تهیه می‌ شوند و گاهی حتی در داخل آن نیز یک آلوی خشک هم می‌ گذارند. معمولا کوفته ی بزباش را با گوجه ‌فرنگی و سبزی سرو می کنند.

آب گوشت | piti food

آبگوشت هم یکی از غذاهای سنتی کشور آذربایجان است که همانند کوفته برباش در زمره ی غذاهای ملی آذری ها قرار می گیرد اما، اصل این غذا را باید در شهر شکی خورد و مزه کرد. شکی ها در واقع با حفظ سنن و رسوم ایرانی خود آبگوشت ‌ها را در ظروف سفالی به اصطلاح بار می ‌گذارند و پس از پخت و در هنگام خوردن آن، نان را در غذای خود می ریزند که به اصطلاح می گوییم که تیلیت هم درست می ‌کنند. آن‌ ها در آبگوشت های خود از گوشت تازه ی گوسفند، نخود و سیب ‌زمینی استفاده می کنند و در نهایت ترکیبی که به دست می آید، آبگوشتی بسیار خوشمزه و لذیذ است.

از شکم گردی خود لذت ببرید! 🙂

نوشته آشنایی با غذاهای سنتی کشور آذربایجان اولین بار در تور لحظه آخری|تور دقیقه ی 90|تور آفردار|تور تخفیف دار. پدیدار شد.

تور ارزان بدروم

درباره ی seobartar

همچنین ببینید

مناظری زیبا از طبیعت زیبا خراسان رضوی

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از افکارنیوز، «شیلگان دره» منطقه ای در استان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *