خانه / استان ها و شهرها / قله سرکچال
تور بدروم لحظه آخری

قله سرکچال

قله سرکچال تهران شمشک

قله سرکچال از قلل مرتفع البرز مرکزی است که در منتهی الیه شرق یک خط الراس شرقی-غربی قرار گرفته است که در غرب این خط الراس کلون بستک قرار گرفته است . قله سرکچال از طریق گردنه ورزاب در شمال به قله برج، خلنو ، و از مسیر شانه شرقی با گذر از دو گردنه به دره لالون میرسد . قله سرکچال یا بهتر بگوییم قلل سرکچال ( کوچک و بزرگ ) در بین قلل یاد شده با غرور و استوار ایستاده اند.قله سرکچال در منطقه شمشک و در شمال شرقی پیست شمشک واقع شده است. شانه شرقی قله به ارتفاع تقریبی ۴۰۵۰ متر پس از تشکیل ۲ قله مرتفع دیگر از طریق یالی گرده مانند و پرشیب به دره لالون محدود می شود.

قله مرتفع سرکچال بر روی خط الراس شرقی-غربی در شمال منطقه عمومی جاجرود و شمال آبادیهای شمشک و لالون قرار گرفته است و سالهای متمادی است که بصورت عمومی از طریق آبادیهای شمشک به گردنه لجنی و پناهگاه آن از طریق یال جنوبی صعود می گردد .
از جمله مناسب ترین ماه ها برای صعود سرکچال باید از تیرماه به لحاظ تنوع رنگ کوه ها و عکسبرداری و مهر ماه یکی از زیباترین فصول صعود به این قله نام برد. وضعیت قله در زمستان : زمستان منطقه شمشک سردسیر، و طوفانی میباشد. خط الرأس به لحاظ قرار گرفتن در جریان شدید طوفان دره های دریوک در شمال و شمشک در جنوب دارای هوای غالباً طوفانی است. بهمن مسیرهای دهلیز مانند و سینه کش های اطراف قلل سه گانه را به طور دائم تهدید می کند و نقاب های برفی خطرناک سراسر خط الرأس شرقی، غربی از سرکچال تا کلون بستک را می پوشاند. پناهگاه لجنی به عنوان نقطه ای امیدوار کننده و حامی نیرومندی می توان در استقرار زمستانی گروه برای صعود سرکچال بسیار موثر باشد.
درزمستان برای رسیدن به این پناهگاه می باید از طریق یال بلندی که در امتداد دره لجنی به سمت پناهگاه قرار دارد استفاده شود، چرا که درون دره های اطراف یال به واسطه حجم فوق العاده برف ( در حدود ۱ متر یا بیشتر ) با برفکوبی سنگین و خطر ریزش بهمن از دامنه های جنوبی سرکچال و بند بزرگ توام می باشد.

رزرو تورهای مسافرتی در لست تورز و توریاب:

برای صعود این مسیر قبل از ورود به شمشک از بخش جنوبی روستا با انتخاب مسیر در جهت پیست اسکی شمشک به سوی گردنه لجنی رفته و پس از رسیدن به گردنه و گوسفندسرای کنار گردنه به سوی شمال تغییر جهت داده و در میان صخره های بالای گردنه و پس از صعود آنها ، به پناهگاه لجنی می رسیم . با عبور از کنار پناهگاه و ادامه صعود در امتداد شمال روی یال به قله سرکچال لجنی (سرکچال ۳) و از آنجا برای رسیدن به سرکچال بزرگ (سرکچال ۱) بر روی خط الراس و در جهت شرق از روی قله سیاه غار (سرکچال ۲) عبور کرده و به قله سرکچال بزرگ می رسیم .

مسیر تاکسی چنانچه جهت صعود قلل منطقه ، امکان دسترسی با وسیله نقلیه شخصی نبود می توان با تاکسی های خطی که ایستگاه آنها فلکه چهارم تهرانپارس است ، با قیمت تفاهمی به مبادی صعود این قله ها رفت .
مسیر خودروی شخصی برای رسیدن به این قله باید از انتهای جاده فشم به سمت شمشک رفته و قبل از هتل شمشک به روستای کوچک و زیبای سفیدستان (سپیدستون) بروید . روستایی که در زیر ” دیواره بند بزرگ ” واقع شده است .

قله سرکچال
قله سرکچال
قله سرکچال

منبع : بزنیم بیرون

نوشته قله سرکچال اولین بار در تور لحظه آخری|تور دقیقه ی 90|تور آفردار|تور تخفیف دار. پدیدار شد.

تور ارزان بدروم

درباره ی seobartar

همچنین ببینید

مناظری زیبا از طبیعت زیبا خراسان رضوی

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از افکارنیوز، «شیلگان دره» منطقه ای در استان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *