خانه / پیانو / مشاغل عجیب زنان در مصر باستان!
تور بدروم لحظه آخری

مشاغل عجیب زنان در مصر باستان!

شغل زنان مصر باستان | The career of ancient Egyptian women

در بسیاری از دوره ها زنان برای این تربیت می شده اند که خانه و خانواده را مدیریت کنند و اگر هم برون سپاری به آن ها سپرده می شد در همین حول و حوش بوده اما، به تازگی کشف شده است که زنان در مصر باستان دارای ماغلی فراتر از آن چه که تا به حال ما تصور می کرده ایم، داشته اند! با توجه به بررسی های صورت گرفته بر روی دندان های زنی باستانی، دانشمندان به حقایقی درباره ی شغل زنان در مصر باستان رسیده اند. در ادامه با ما در الی گشت همراه باشید تا به اتفاق یکدیگر، شغل زنان در مصر باستان را مورد بررسی قرار دهیم.

همه چیز درباره ی شغل زنان مصر باستان

مطالب مرتبط:
رمزگشایی بینی شکسته در مجسمه های مصری
کشف عجیب گربه های مومیایی شده در قبری ۶ هزار ساله در مصر!
کشف عروسک ۳ هزار ساله ی فرعون مشهور مصری! + تصویر

درباره ی اکتشافات تاریخی همیشه نکات ناگفته ی بسیار زیادی وجود دارد. باستان ‌شناسان معمولا در مطالعه ی جوامع باستانی با دشواری و به سختی می ‌توانند نقش مردم اعم از تمامی آحاد جامعه مثل زنان و مردان و حتی کودکان و سالخوردگان در دوره ی باستانی را در زندگی روزمره مشخص کنند. اما برای جامعه ی مصر باستان با توجه به بازمانده های تاریخی که باقی مانده است، دانشمندان اطلاعات فراوانی را نسبت به دیگر جوامع تاریخی در اختیار دارند. این آثار عبارتند از: نقوش بازمانده ی باستانی، متون تاریخی و باستانی، مجسمه‌ ها و پیکره‌ هایی که بنا بر اعتقاداتشان به همراه‌ با مردگان دفن می‌ شدند.

اما باز هم این شواهد باستانی نیز مسائل زیادی را ناگفته باقی می‌ گذارند. بدون در نظر گرفتن این توصیفات به هر حال به تازگی دانشمندان بر روی دندان های یک زن مصری که متعلق به دوران باستان است، به این نتیجه رسیده اند که زنان در مصر باستان بر خلاف همه چیزهایی که تا به حال تصور می شده است دارای شغل های مختلفی بوده اند. در واقع بررسی ها نشان می دهند که شغل زنان مصر باستان بسیار متفاوت تر از آن چیزی است که تا به حال درباره ی آن تصور می شده است.

با پیدا شدن استخوان ها و دندان های زن ۴ هزار ساله ی مصری و بررسی کامل و موشکافانه ی باستان شناسان و کارشناسان، به نتایج مختلفی درباره ی شغل زنان مصر باستان رسیده اند. بقایای اسکلت این زن که کارشناسان را به نتایجی درباره ی شغل زنان مصر باستان رسانده، برای اولین ‌بار در دهه‌ ی ۱۹۷۰ میلادی در حفاری‌ های انجام‌ شده در یکی از گورستان‌ های شهر مِندس به همراه ۶۷ اسکلت دیگر کشف شد. این شهر به خاطر قدمت تاریخی و باستانی که دارد، محل کشف بسیاری از متون و نشانه های تاریخی است که تا به حال به دانشمندان بسیاری کمک کرده تا با شکل زندگی مردم جامعه ی باستانی مصر آشنا شوند.

و اما داستان از چه قرار است؟ در طی آخرین حفاری ‌هایی که در دهه‌ ی ۱۹۹۰ میلادی توسط نانسی لاول از دانشگاه آلبرتای کانادا و همکارانش بر روی گورستان شهر مندس انجام شد، در سایت باستان شناسی مورد نظر آن ها؛ اسکلت‌ هایی از این گورستان تاریخی پیدا شد که علاوه بر ۶۷ اسکلتی که بالاتر درباره ی آن ها صحبت کردیم، تعداد مجموع این استخوان ها را به عدد ۹۲ رساند. در ابتدا تصور می ‌شد که تمامی اسکلت‌ هایی که پیدا شده اند، متعلق به افرادی از طبقه ی متوسط جامعه ی باستانی مصر باشند و کسی به فکر کشف شغل زنان مصر باستان نبود! با این ‌حال و با تمامی این اوصاف، قبر یکی از کسانی که کشف شد متعلق به زنی بود که در مقایسه با دیگر قبرهای این قبرستان، هم صاحبش دارای سن و سال بیشتری بود و هم بر طبق قوانین و آیین های مصری ها بسیار غنی تر و ثروتمندتر بود.

پس از بررسی ها مشخص شد که این زن که بین سال‌ های ۲۱۸۱ تا ۲۰۵۵ قبل از میلاد مسیح زندگی می‌ کرده است و در هنگام مرگ بیش از ۵۰ سال داشته، ظاهرا از احترام و مرتبه ی خوب و والایی در جامعه ی خود برخوردار بوده است. جسد این زن که در یک تابوت چوبی پوشیده از نی گذاشته شده بوده است و اقلامی مانند ظروفی از مرمر سفید، آینه ‌ای برنزی، لوازم آرایشی و ورقه‌ ای از طلا در سفرش به زندگانی پس از مرگ (بر اساس اعتقاد مصریان باستان، افراد پس از مرگ به سفری می روند که باید به همراهشان وسایلی را به همراه داشته باشند) همراهش بوده است.

باستان شناسان و کارشناسانی که بر روی این استخوان های باستانی عملیات پژوهشی انجام می دادند یعنی لاول و همکارش کیمبرلی پالیچوک در بررسی ‌های دوباره ی خود از بقایای گورستان مندس متوجه نکته ای جالب در مورد دندان‌ های این زن شدند که آن ها را در نهایت به نکاتی ارزشمند درباره ی شغل زنان مصر باستان رساند.

لاول و همکارش کیمبرلی از تصویربرداری به روش میکروسکوپ الکترونی روبشی برای بررسی دقیق دندان‌ ها استفاده کردند. دو دندان‌ پیش میانی این زن دارای ساییدگی ‌های شدیدی به شکل گَوه مانند و ۱۴ دندان نیز دارای سایش ‌هایی به صورت کاملا صافی بودند.این دو پژوهشگر در پژوهش خود نوشتند که ۱۶ دندان از ۲۴ دندان این زن با علائم ناشی از خوردن غذا همخوانی ندارند!

این بدان معناست که؛ دندان‌ ها برای انجام وظیفه ‌ای دیگر نیز به کار می ‌رفته ‌اند. این مشاهدات بر این اساس هستند که در برخی از فرهنگ‌ ها، دندان‌ ها را به‌ صورت هدف‌ مندی تغییر شکل داده می شده اند و این پژوهشگران از همین بررسی ها متوجه شغل زنان مصر باستان شده اند. از حکاکی روی دندان یا پر کردن آن با سنگ ‌های زینتی تا کشیدن برخی دندان ‌ها، باستان‌ شناسان به این نتیجه رسیده اند که از آن جایی که هیچ مدرکی مبنی بر تغییر از روی قصد و غرض بر روی دندان های این زن به وجود نیامده است، به این نتیجه رسیده اند که ساییدگی ‌های غیر معمول دندان این زن باید به ‌طور تصادفی به وجود آمده باشند.

با وجود این فرضیه، همچنان پژوهشگران بر روی تغییرات دندان این زن مصری همچنان مشکوک بودند. با این که اغلب این علائم در نتیجه ‌ی استفاده از دندان ‌ها در فعالیت ‌های تکراری به وجود می ‌آیند. برخی گزارش ‌های باستانی نشان می‌ دهند که از دندان ‌های قُدامی برای تهیه ی الیاف گیاهی استفاده می‌ شده است. این گیاه می ‌توانسته نی مردابی یا پاپیروس بوده باشد. این گیاه در واقع از شاخه ی گیاهان آبزی است که در این ناحیه به ‌وفور یافت می ‌شده است. شاخه ‌های پاپیروس برای هیزم، ساخت جعبه، سبد و صندل، پرده‌ و کفپوش مورد استفاده قرار می‌ گرفته اند. جداسازی پوسته ی بیرونی ساقه ی پاپیروس با دندان باعث سایش دندان ها می ‌شود.

در همین حال تکه‌ های ریز سیلیکایی که در این گیاه وجود دارد به مینای دندان می ‌چسبند که همین به ساییدگی دندان ها سرعت می دهد و به شکل غیرعادی دندان ‌های پیش میانی این زن را تغییر داده است. علاوه ‌بر این ساییدگی‌ ها، بسیاری از دندان ‌های زن دارای ساییدگی ‌های ریز افقی شکل نیز بوده اند. در بازه ی شغل زنان مصر باستان این یک کشف خارق العاده محسوب می شود. پژوهشگران همچنین فکر می کنند که این ساییدگی ها ممکن است تا در اثر عمل مالشی همچون مسواک زدن با شاخ و برگ های فرسوده به روش مصریان صورت گرفته بوده باشد.

حال پژوهشگران فرضیه ای را در این زمینه مطح کرده اند که جالب توجه است. با توجه به مرسوم نبودن تمیز کردن دندان در مصر باستان این خود می ‌تواند توضیحی باشد که چرا دندان ‌های این زن دارای ساییدگی است. این فرضیه مطرح می کند که بقایای گیاهی به‌ دلیل فعالیت ‌های کاری، به دندان ‌های این زن می ‌چسبیدند و برای همین او احتیاج به تمیز کردن مداوم دندان‌ های خود داشته است. ناترون یا سایر نمک‌ های طبیعی که مصریان با آن ها دهان خود را می شته اند نیز می ‌توانسته‌ اثری ضد درد داشته باشد و این دقیقا همان چیزی است که این زن باستانی باتوجه‌ به درد دندان ‌های ساییده‌ اش حتما لازم داشته است.

همچنین جدای از این ها، پژوهشگران قبلا بر این باور بودند که در مصر باستان آثار هنری توسط مردان تهیه می‌ شده است و تنها ۷ شغل و حرفه برای زنان در طول تاریخ مصر باستان مجاز بوده، داشته است. زنان می ‌توانستند به ‌عنوان مبلغان مذهبی ادیان باستاین مصر نیز انجام وظیفه کنند.

همچنین زنان مصری می‌ توانستند تا به‌ عنوان هنرمند و نوازنده ی موسیقی نیز مشغول به کار شوند. زنان در مصر باستان می ‌توانستند به‌عنوان گروه های مذهبی و سوگواری در مراسم ختم های مصر باستان شرکت کنند، به‌ عنوان بافنده ی پارچه در کارگاه ‌های ریسندگی اشراف و همین‌ طور به‌عنوان ماما و قابله مشغول به کار شوند.

با توجه بر ملا شدن اسرار شغل زنان مصر باستان این به نظر می رسد که استخوان فک خیلی از اسرار را می تواند برملا سازد. مثلا در سال گذشته بود که یک اسکلت قرون وسطی که از رودخانه ی تیمز در انگلستان کشف شده بود نشان داد که اسکلت های یافت شده احتمالا متعلق به یک ماهیگیر یا ملوان بوده زیرا، شواهد موجود در دندان ‌ها نشان می ‌دادند که او برای مدت طولانی طناب را با دندان ‌هایش نگه می ‌داشته است.

درباره ی شهر مندس در مصر باستان

شهر مندس بعد ها در دوره ی خاندان ۲۹ که برابر با قرن چهارم پیش از میلاد مسیح بوده، تبدیل به پایتخت مصر شد. این شهر برای حدود ۵ هزار سال همواره دارای ساکنین بسیار فراوانی بوده است. مندس علاوه‌ بر این که پایتخت مصر بوده، مرکز تجاری و مذهبی نیز بوده و باستان ‌شناسان در این شهر باستانی نواحی مسکونی و گورستان‌ های زیادی را کشف کرده ‌اند و شغل زنان در مصر باستان نیز از این شهر به دست آمده است.

برای اطلاع از مطالب بیشتر درباره ی شغل زنان مصر باستان به این سایت مراجعه فرمایید. ✌

ancient.eu

نوشته مشاغل عجیب زنان در مصر باستان! اولین بار در تور لحظه آخری|تور دقیقه ی 90|تور آفردار|تور تخفیف دار. پدیدار شد.

تور ارزان بدروم

درباره ی seobartar

همچنین ببینید

مناظری زیبا از طبیعت زیبا خراسان رضوی

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از افکارنیوز، «شیلگان دره» منطقه ای در استان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *