خانه / آدرس گلفشان ناپگ / گلفشان ناپگ
تور بدروم لحظه آخری

گلفشان ناپگ

گلفشان ناپگ سیستان و بلوچستان کنارک

گلفشان ناپگ (تنگ) يکي از جاذبه هاي طبيعي استان سيستان بلوچستان هست که در جاده تنگ – گالک و در مسير بندرعباس قرار دارد.گلفشان ناپگ (تنگ) سیستان و بلوچستان به صورت مخروطی مستقل در سواحل مکران و سمت راست جادهء کهیر-تنگ قرار دارد.این گلفشان از سطح زمین حدود ۷۲ متر و از سطح دریا حدود ۱۰۲ متر ارتفاع دارد و شباهت زیادی به گل‌فشان چاندارگوپ در غرب پاکستان و شرق‌ رودخانهء هینگول دارد.

هریسون که در سال ۱۹۴۱ میلادی از این‌ گل‌فشان تنگ سیستان و بلوچستان بازدید کرده، یادآور شده که حباب‌های سبز رنگ بزرگی از گل درست می شوند که در هر چند دقیقه یک بار می‌ترکند و دوباره‌ حباب های دیگری جای آنها بوجود می آیند.
گلفشان ناپگ (تنگ) سیستان و بلوچستان سبت به گل فشان پيرگل خاش كه در سال ۱۳۸۰ به عنوان يك اثر طبيعي- ملي شناخته شده است، داراي مزاياي ويژه اي است كه از اين رو مي تواند به فهرست آثار طبيعي كشوراضافه شود:
۱- فاصله نزديك آن به بندر چابهار كه به علت دارا بودن منطقه آزاد تجاري، سواحل صخره اي كم نظير وامواج خروشان، جنگل هاي حراو… همواره مورد توجه مسافرين و طبيعت دوستان بوده و هست.
۲- وضعيت توپوگرافي منطقه به نحوي است كه تپه مخروطي شكل گل فشان در دشت هاي منطقه كاملاواضح و نمايان است.
۳- راه مناسب و اهميت منطقه.

رزرو تورهای مسافرتی در لست تورز و توریاب:

در قله مخروط و در داخل دهانه اصلی گلفشان ناپگ (تنگ) سیستان و بلوچستان، دهانه هایی به قطر چند سانتیمتر وجود دارند که به طور متناوب گل خاکستری یا سبز رنگ از دهانه آنها خارج و به طرف دامنه سرازیر می شود. دوره تناوب این عمل ۵ تا ۱۵ دقیقه است و با لرزش زمین همراه است.
این گلفشان در فوران های گذشته خود در طول تاریخ، از بالا به پایین پنج تا هفت لایه را به صورت ضخامت های متفاوتی از روانه های اصلی گل بوجود آورده است که روی هم قرار دارند. قدیمی ترین و یا به عبارت دیگر زیرین ترین لایه تا مخروط اصلی خود ۵۰۰ تا ۷۰۰ متر فاصله دارد و منطقه ای دایره ای شکل به قطر ۱ کیلومتر را پوشانده است. این لایه به صورت روانه ای از گل و آب، تا آن مسافت پیش رفته بوسیله جاده کهیر-بندر تنگ قطع شده است و هنوز بخشی از روانه های گلی در سمت چپ جاده باقی مانده اند.
ضخامت این لایه که روی هم قرار گرفته اند بین ۴۰ سانتی متر و حدودا ۲ متر است و هرکدام از بالا به پایین بخش دیگری را می پوشاند و به ترتیب قدمت لایه ها زیادتر می شود. رنگ لایه های قدیمی نیز شبیه به مارن های موجود است در صورتی که لایه های جوان نزدیک به مخروط، به خاطر جوانی و داشتن رطوبت بیشتر کاملا تیره تر از لایه های قدیمی به نظر میرسند. بین لایه های پنجم و ششم یک پرتگاه گسلی به عمق ۱.۵ متر وجود دارد که شیب تندی نسبت به مخروط و شیب ملایمی نسبت به جاده دارد.

آدرس : استان سیستان و بلوچستان – دشت کهیر – تنگ به گالک

گلفشان ناپگ
گلفشان ناپگ
گلفشان ناپگ
گلفشان ناپگ

نوشته گلفشان ناپگ اولین بار در تور لحظه آخری|تور دقیقه ی 90|تور آفردار|تور تخفیف دار. پدیدار شد.

تور ارزان بدروم

درباره ی seobartar

همچنین ببینید

مناظری زیبا از طبیعت زیبا خراسان رضوی

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از افکارنیوز، «شیلگان دره» منطقه ای در استان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *